מיזמים ואירועים

נפשות פועלות- תערוכת יצירות מהסטודיו של מרכזנו

נפשות פועלות | יצירות מהסטודיו, המרכז לבריאות הנפש אברבנאל                

בית ריבק, מוזיאון בת-ים, הדדי ציון 6, בת-ים

5 בינואר, 2017 - 18 בפברואר, 2017 | שישי–שבת 10:00-14:00 ובתיאום מראש

התערוכה הקבוצתית "נפשות פועלות" מציגה יצירות של נשים וגברים המתמודדים עם מחלות נפשיות, שהכרנו במהלך עבודתנו במרכז לבריאות הנפש ע"ש יהודה אברבנאל. היבטים מקצועיים (טיפוליים ואמנותיים) והיבטים חברתיים הנחו אותנו ביוזמה ובעבודה על התערוכה: רצון לקדם את ההכרה בטיפול באמנות כתרומה משמעותית לחוויית ההתמודדות עם מחלות נפשיות; מתן אפשרות להציג לציבור הרחב יצירות מרתקות מבחינה אמנותית; פתיחת פתח ליצירת גשר בין המתמודדים לבין הקהילה מתוך כוונה למוסס את הדעות הקדומות כלפי המתמודדים עם מחלות הנפש.

                 

היצירות המוצגות בתערוכה "נפשות פועלות" הן תוצרים של קבוצות סטודיו לאמנות שהתקיימו במרכז. קבוצת הסטודיו מהווה כמעין "מרחב ביניים" בתוך בית החולים בו הפעילות היא עצמאית, והדגש הנו על היצירה האמנותית. מרחב זה פתוח לאוכלוסיות מגוונות מהמחלקות השונות כאשר ההתייחסות למשתתפי הסטודיו היא כיוצרים בראש ובראשונה. אופי קבוצת הסטודיו מאפשר יצירה אישית שאינה מונחית, בהקשר של עבודה קבוצתית. יוזמת הקמת תערוכה של יצירות מהסטודיו עלתה בעקבות מפגש עם יצירות מרגשות ומרתקות שנוצרו במסגרת הסטודיו. עם סיום הקבוצה שהנחינו במשך כשנתיים, פנינו לפרופ' מלמד, מנהל המרכז, בבקשה להקים בהתנדבות את התערוכה, מתוך אמונה בערך התצוגה של העבודות הן למתמודדים והן לקהל הרחב.

בתהליך בניית התערוכה, כדי לשמור על יחסי מטפל–מטופל בחרנו אוצר מקצועי. בחירת העבודות ואופן הצבתן נעשו אפוא על פי שיקולים מקצועיים-אמנותיים. שיתופם של המשתתפים בתערוכה היווה חלק משמעותי בתהליך בנייתה. לאורך התהליך נערכו פגישות אישיות עם כל משתתף, ובעקבותיהן פגישה קבוצתית. כל משתתף בחר אילו יצירות הוא מוכן ומעוניין להציג ואילו כותרות הוא רוצה להעניק להן. שמירת זהות המשתתפים, קבלת אישורם בכתב לצורך התצוגה ואופן חשיפת היצירות נעשו בהתאם לדרישות הקוד האתי של האיגוד הישראלי לתרפיה ע"י יצירה והבעה (י.ה.ת.) ושל המרכז. המשתתפים בתערוכה חתמו על חוזה שבו הם מסכימים להציג את יצירותיהם לקהל הרחב, בעילום שם. החתמת המתמודדים נעשתה לאחר שהובהר למשתתפים באופן מפורט מהי משמעות ההסכמה להצגת היצירות.

התערוכה נפתחה ב-5 לינואר 2017 בבית ריבק, בת-ים, באירוע חגיגי אליו הוזמנו מתמודדים, אנשי צוות מהמרכז והקהל הרחב. משתתפים ואנשי צוות הוזמנו לאירוע חגיגי מוקדם, מתוך חשיבה על מתן אפשרות למתמודדים להחליט בעצמם באם להישאר לפתיחה של הקהל הרחב או לשמור על פרטיותם. בנוסף לדברי הסבר ותודה על-ידי המארגנות, חלק מהמשתתפים נשאו דברים. בלטו דבריה של מטופלת לשעבר אשר ציינה כי האפשרות ליצור במסגרת טיפול באמנות במחלקה פתחה בפניה עולם חדש, וכיום היא עוסקת ביצירה גם בביתה היות והיצירה תורמת לשיפור בהרגשתה. לאחר כשעה נפתחה התערוכה לקהל הרחב. הגיעו מבקרים רבים, הן מתחום האמנות והן מתחום הטיפול שהביעו עניין רב והתרגשות מהיצירות המוצגות. לתערוכה הופק קטלוג במהדורה מוגבלת הכולל מבחר מהיצירות המוצגות. לאחר תקופת התצוגה בחלל האמנות, היצירות יוחזרו ל"אברבנאל" ויוצגו כאוסף קבע ברחבי המרכז (מחלקות, משרדים וכו').

 

תודה מיוחדת לאביבה קסטן ואיריס חן שתמכו וגיבו את התערוכה לאורך כל בנייתה ותרמו רבות ליציאתו לפועל של הפרוייקט.

© 2022 כל הזכויות שמורות לאברבנאל - המרכז לבריאות הנפש
בניית אתרים ושיווק באינטרנט