יחידות המרכז

שירותי ריפוי בעיסוק

מנהלת השרות - מעיין בראל

טל' / פקס :03-5552763
מייל: maayan.barel@abr.health.gov.il

סגנית מנהלת השרות: עדי בן נחום
טל': 03-5552696
מייל: adi.ben-nachum@abr.health.gov.il

ריפוי בעיסוק הוא מקצוע טיפולי - שיקומי - חינוכי, העוסק בשיפור בריאות האדם ואיכות חייו, מתוך אמונה כי מעורבות יומיומית בעיסוקים מקדמת רווחה אישית, תורמת לבריאות פיזית, נפשית, קוגניטיבית ורגשית, ומקדמת איכות חיים.
מטרת ההתערבות היא לעודד לאנשים למצוא את הדרך להיות מעורבים בעיסוקים משמעותיים ובעלי ערך עבורם, בכל מצב בריאותי ובכל גיל. זאת על מנת לאפשר להם לחזור לתפקוד מרבי עבורם, בתחומי העיסוק השונים: פעילויות יומיום בסיסיות (טיפוח עצמי, אכילה), פעילויות יומיום מורחבות  (תחזוקת בית, ניהול תקציב, שימור הסטאטוס הבריאותי), לימודים, עבודה, משחק, פנאי והשתתפות חברתית.

סקטור הריפוי בעיסוק במרכז כולל:
מרפאות בעיסוק - בעלות תואר בריפוי בעיסוק ורישיון מטעם משרד הבריאות.
מדריכות פעילות - בעלות רקע מגוון מחינוך, הדרכה ו/או טיפול.
מטפלים באמנויות - בעלי הכשרה בטיפול באמנות, מוזיקה, תנועה או פסיכודרמה
שירותי הריפוי בעיסוק ניתנים במחלקות השונות בהתאם לאופי המחלקה ולצורכי המטופלים, תוך הקניית כלים ואסטרטגיות לשיפור מיומנויות בתחומי העיסוק.

מטרת שירותי הריפוי בעיסוק:
אנו מאמינים כי תהליך ההחלמה בבריאות הנפש מתחיל מהימים הראשונים של האשפוז, ממשיך עד לשחרור ובהמשך בקהילה. מטרת העל של עבודת הריפוי בעיסוק היא לסייע לאדם להגדיר לעצמו את רצונותיו ותכניותיו להמשך מסלול החיים, לזהות את כישוריו  ולחזק את מיומנויותיו בתחומי העיסוק המשמעותיים לו.
ההתערבות ריפוי בעיסוק מאפשרת מרחב טיפולי להתמקדות בכוחות הבריאים, התארגנות דרך עשייה המכוונת למטרה, חוויה של חקירה, התנסות, הנאה והצלחה. במרחב זה ניתנים הכלה ומענה לצרכים של המטופלים בתחומים של קשר אנושי וחברתי, ביטוי עצמי, חיבור עם המציאות ומימוש הצורך בעשייה ובעיסוק לשימור ושיפור יכולות תפקודיות.
תוך כדי הטיפול מתבצעת הערכה הממוקדת בתחום התפקודי והעיסוקי. תהליך ההערכה מכוון הן לתכנון תכנית טיפול במהלך האשפוז והן לשם מתן המלצות לתכנית שחרור ושיקום. לשם תהליך זה נעשה שימוש במגוון כלים ייחודיים להערכת יכולות ומיומנויות הביצוע, והשפעתם על השתתפותו של האדם בתחומי העיסוק השונים.

שירותי הריפוי בעיסוק במרכז:
שירותי הריפוי בעיסוק ניתנים בתוך כל מחלקה - טיפולים פרטניים, הערכות תפקוד ואבחונים, טיפולים קבוצתיים, הבניית תכניות טיפול בתוך המחלקה והבניית תכנית המשך להשתלבות בקהילה.
בנוסף, קיימות שתי סדנאות על מחלקתיות לתרגול מיומנויות עיסוקיות:
סדנת ניצן - עבודות רב-גוניות, ברמת מורכבות המותאמת לכל מטופל.
סדנת לטעמי -  חנות בגדים יד שניה + מכירת קפה (סדנה מתפתחת).

ניתן לקבל שירותי הערכה תפקודית, גם עבור מטופלי מרפאת מבוגרים.

 

 

 

© 2022 כל הזכויות שמורות לאברבנאל - המרכז לבריאות הנפש
בניית אתרים ושיווק באינטרנט