יחידות המרכז

יחידה לטיפול בנזעי חשמל ECT

 מנהל היחידה : ד"ר קארן בר און.

 אחות אחראית: גב' אתי גומל

דרכי התקשרות:
טלפון 03-5552742
מייל ect.abarbanel@abr.health.gov.il

 

רקע

Electro Convulsive Therapy E.C.T  או טיפול  בנזעי חשמל, הינה  גישה לטיפול בהפרעות נפשיות והפרעות במצב הרוח דרך גירוי של הפעילות החשמלית של המוח וגרימת מצב פירכוסי מבוקר. הטיפול נעשה על ידי רופאים וצוות רפואי מקצועי מיומן. טיפול בנזעי חשמל הינו טיפול בטיחותי, המתבצע בהרדמה מלאה של המטופל תוך מתן תרופות להרפיית שרירים ואינו כרוך בסבל  או כאבים מצדו.

 

תיאור הטיפול

כאשר המטופל מגיע ליחדת ECT הוא נפגש עם צוות היחידה, מקבל הדרכה לגבי הטיפול, נמדדים סימנים חיונים, ומקבל חומרי הרדמה והרפיית שרירים.  ברגע שהשרירים רפויים, מבצעים גירוי חשמלי קצר-טווח לאזור הגולגולת, על מנת להשיג את הפעילות החשמלית האינטנסיבית והקצבית של המוח. ההתקף הזה נמשך פחות מ-60 שניות, ומלווה על ידי התכווצויות קלות בשרירים. לאחר מכן, המטופל עובר לאזור ההתאוששות ונמצא תחת מעקב של צוות רפואי וסיעודי עד להתעוררות המלאה, שלוקחת בדרך כלל כ-20 דקות. הטיפול ב-ECT ניתן כל יומיים שלושה, ובדרך כלל בין 8 ל-12 טיפולים בסך הכל. חלק מהמטופלים זקוקים לקבלת טפול מעל 12 פעם, בד"כ בתדירות יותר נמוכה, על מנת להשיג שיפור מקסימלי.

 

התוויות לטיפול בנזעי חשמל

הטיפול ב – .E.C.T מקובל מזה מעל ל-70 שנה ונמצא כטיפול יעיל ובטוח בהפרעות נפשיות שונות, כגון: דיכאון, מאניה-דפרסיה, סכיזופרניה, מצבים קטטונים ואחרים.

 

תופעות לוואי

תופעות הלוואי אחרי הטיפול הן נדירות ביותר ומתבטאות ב:

ü      כאבי ראש-  יכולים להופיע ביום הטיפול וניתן להקל עליהן בעזרת תכשירים משככי כאבים.

ü      בחילות – תופעת לוואי הנובעת כתוצאה משימוש בחומרי ההרדמה וחולפת זמן קצר לאחר הטיפול.

ü      בלבול קל – עלול להמשך כחצי שעה עד שעתיים מסיום הטיפול וחולף מעצמו.

ü      הפרעה בזיכרון לטווח קצר – הינה תופעת לוואי נדירה וחולפת ניתן להקל בעזרת שינוי צורת מתן הטיפול בהתייעצות עם הרופא המטפל.

 

במרכז לבריאות הנפש י"ע יהודה אברבנאל ניתן לקבל טיפול בנזעי חשמל במסגרת האשפוז או במסגרת אמבולטורית.

© 2022 כל הזכויות שמורות לאברבנאל - המרכז לבריאות הנפש
בניית אתרים ושיווק באינטרנט