יחידות המרכז

השירות הקרימינולוגי

 

מנהלת השרות - מירי פרומוביץ

טל: 03-5552893
פקס: 03-5552826.
מייל:miri.froimovich@ABR.HEALTH.GOV.IL

תיאור המקצוע: אבחון, הערכת מסוכנות, טיפול ושיקום של אנשים בעלי הפרעות נפשיות והתנהגותיות הקשורות להתנהגויות המתאפיינות בתוקפנות ועבריינות, התמכרות וסטיות מיניות, וכן טיפול בפרט במשפחותיהם וקורבנותיהם.

הקרימינולוגים הקליניים הם חלק מהמערך הטיפולי הפרא רפואי בביה"ח. הם עובדים במחלקות האקוטיות, הסגורות ובמרפאות המרכז.

הקרימינולוגים הקליניים נותנים מענה בתחומים הבאים:

1. אבחון פורנסי- ביחידה המשפטית ובמחלקות צווים עוסקים הקרימינולוגים הקלינים בכתיבת חוות דעת פסיכיאטרית מדיקולגיאלית לבתי משפט. חוות הדעת ניתנות במסגרת הסתכלות בתנאי אשפוז או במסגרת אמבולטורית. מטרתן, היא לתת לבית המשפט הערכה עדכנית לגבי מצבו הנפשי של מי שמואשם בביצוע עבירה. לרוב בית המשפט מבקש להעריך את יכולתו של הנאשם לעמוד לדין ומידת אחריותו למעשיו.
2. הערכת מסוכנות- הקרימינולוגים הקליניים עורכים הערכות מסוכנות לתחום האלימות ולתחום המסוכנות המינית. הערכות אלו מתבססות על גוף ידע רחב הכולל ניסיון קליני רב שנים וספרות היוצאת לאור בכתבי עת קרימינולוגים בעולם.

מהי הערכת מסוכנות? זהו כלי המעריך את רמת הסיכון שאדם יחזור לבצע התנהגות אלימה או פוגענית כלשהי. ההערכה מתייחסת למאפייני ההתנהגות הפוגענית, למה הן הסיטואציות שמגבירות את הסיכון ומיהו הקורבן הפוטנציאלי. ההערכה מתבצעת על ידי ראיון קליני ושימוש בסולמות הערכה לפי תחומי עבירה. ההערכה מושתת על גורמים קרימינוגניים, אקטוארים ודינאמיים לצד אבחון אישיותי קליני של הנבדק, מצבו הנפשי, משפחתו וסביבתו. הערכות המסוכנות נערכות בד"כ לקראת שחרור מטופל למסגרת קהילתית, לבקשת ועדה פסיכיאטרית, לבקשת בית משפט או כחלק מבניית תוכנית טיפולית חדשה למטופל אשר יש חשש להתנהגות פוגענית מצידו בעתיד.
הערכת מסוכנות במסגרת אשפוז נקראת "הערכת סיכון וצרכים": מטרתה, לתת למטפל ולמטופל תמונה עדכנית לגבי מה רמת הסיכון שבמצבו הנוכחי יחזור להתנהגות אלימה, מה הם הגורמים שמעלים את מסוכנותו ומה הם הגורמים שיכולים להפחית את מסוכנותו, בהתאם לצרכיו הקרימינוגנים. לבסוף ניתנות המלצות לגבי המשך ניהול הטיפול ותהליך השיקום.

3. ייעוץ וטיפול- הקרימינולוגים הקליניים הם חלק מצוות רב מקצועי במחלקות האשפוז ומנהלי טיפול (case management) למאושפזים, תוך התייחסות לצרכים קרימינוגניים אם ישנם.

4. טיפול בפוגעים מינית- בשנים האחרונות הוקמה מרפאה ציבורית לטיפול באנשים הסובלים מסטייה מינית, פוגעים מינית ובעלי התנהגויות מיניות לא תואמות. המרפאה קולטת אליה אנשים אשר פונים מיוזמתם ומעוניינים להפסיק לנהל אורח חיים פוגעני או סוטה ומבקשים לנהל אורח חיים אישי, מיני וזוגי נורמטיבי. מטופלים מאושפזים אשר סובלים מהתנהגות מינית פוגענית ועברייני מין הנמצאים תחת פיקוח שב"ס ושירות מבחן. הטיפול מותאם גם לבעלי צרכים מיוחדים. בטיפול נמשך כשנה וחצי בשילוב של קבוצה ייעודית לפוגעים מינית בגישה התנהגותית קוגניטיבית, טיפול פרטני תומך וטיפול תרופתי בהתאם לצורך.

5. אקדמיה: הסקטור הקרימינולוגי מסונף למחלקה לקרימינולוגיה קלינית באוניברסיטת בר אילן ועובד איתה בשיתוף פעולה בתחום הכשרת סטודנטים. ליווי והדרכת סטודנטים לתואר ראשון במדעי החברה, הכשרה והדרכת סטודנטים לתואר שני, במסגרת קורס "תורת הראיון הקליני" והדרכה בפרקטיקום קליני למתחילים ומתקדם.

© 2020 כל הזכויות שמורות לאברבנאל - המרכז לבריאות הנפש
בניית אתרים ושיווק באינטרנט