יחידות המרכז

השירות הקרימינולוגי

 

מנהלת השרות - מירי פרומוביץ

טל: 03-5552893
פקס: 03-5552716.
מייל:miri.froimovich@ABR.HEALTH.GOV.IL

תיאור המקצוע: הקרימינולוגיה הקלינית היא אחד ממקצועות הרפואה המקצוע עוסק באבחון, טיפול ושיקום של אנשים בעלי הפרעות נפשיות והתנהגויות המתאפיינות בתוקפנות עבריינות, התמכרות וסטיות מיניות. . קרימינולוגים קלינים עובדים במחלקות האקוטיות, הסגורות ובמרפאות המרכז. מענה בתחומים הבאים:

  1. אבחון פורנסי- ביחידה המשפטית ובמחלקות צווים מסייעים הקרימינולוגים הקליניים בביצוע חוות דעת מדיקוליגליות לבית משפט. חוות הדעת ניתנות במסגרת הסתכלות בתנאי אשפוז או במסגרת אמבולטורית. מטרתן, היא לתת לבית המשפט הערכה עדכנית לגבי מצבו הנפשי של מי שמואשם בביצוע עבירה. לרוב בית המשפט מבקש להעריך את יכולתו של הנאשם לעמוד לדין ומידת אחריותו למעשיו.
  2. הערכת מסוכנות- הקרימינולוגים הקליניים עורכים הערכות מסוכנות לתחום האלימות ולתחום המסוכנות המינית. הערכות אלו מתבססות על גוף ידע רחב הכולל ניסיון קליני רב שנים וספרות היוצאת לאור בכתבי עת קרימינולוגים בעולם.

מהי הערכת מסוכנות? זהו כלי המסייע להעריך את רמת הסיכון שאדם יחזור לבצע התנהגות אלימה או פוגענית כלשהי. ההערכה מתייחסת למאפייני ההתנהגות הפוגענית, למה הן הסיטואציות שמגבירות את הסיכון ומיהו הקורבן הפוטנציאלי. ההערכה מתבצעת על ידי ראיון קליני ושימוש בסולמות הערכה לפי תחומי עבירה. ההערכה מושתת על גורמים קרימינוגנים, אקטוארים ודינאמיים לצד אבחון אישיותי קליני של הנבדק, מצבו הנפשי, משפחתו וסביבתו. הערכות המסוכנות נערכות בד"כ לקראת שחרור מטופל למסגרת קהילתית, לבקשת ועדה פסיכיאטרית, לבקשת בית משפט או כחלק מבניית תוכנית טיפולית חדשה למטופל אשר יש חשש להתנהגות פוגענית מצידו בעתיד.

הערכת מסוכנות במסגרת אשפוז נקראת "הערכת סיכון וצרכים": מטרתה, לתת למטפל ולמטופל תמונה עדכנית לגבי מה רמת הסיכון שבמצבו הנוכחי יחזור להתנהגות אלימה, מה הם הגורמים שמעלים את מסוכנותו ומה הם הגורמים שיכולים להפחית את מסוכנותו, בהתאם לצרכיו. לבסוף ניתנות המלצות לגבי המשך ניהול הטיפול ותהליך השיקום.

3. ייעוץ וטיפול- הקרימינולוגים הקליניים הם חלק מצוות רב מקצועי במחלקות האשפוז ומנהלי טיפול (case management) למאושפזים, תוך התייחסות לצרכים קרימינוגנים אם ישנם.

  1. טיפול בפוגעים מינית- במוסדנו ישנו צוות אשר מתמחה בהערכה וטיפול בפוגעים מינית, באנשים הסובלים מסטייה מינית ובעלי התנהגויות מיניות לא תואמות. מניסיוננו, לעיתים מטופלים פונים מיוזמתם ומעוניינים להפסיק לנהל אורח חיים פוגעני או סוטה ומבקשים לנהל אורח חיים אישי, מיני וזוגי נורמטיבי. לצד זה, ישנם מטופלים אשר אושפזו על רקע ביצוע עבירת מין והם נמצאים תחת צו ו/ או פיקוח של הרשויות וזקוקים לטיפול המותאם לצרכיהם הנפשיים. במידה והמטופל מעוניין ויכול, ישתלב בטיפול פרטני וקבוצתי.  בד"כ נמשך כשנה וחצי עד 3 שנים, בשילוב של קבוצה ייעודית לפוגעים מינית בגישה התנהגותית קוגניטיבית, וטיפול תרופתי בהתאם לצורך.
  1. אקדמיה: הסקטור הקרימינולוגי מסונף למגמה לתואר שני בקרימינולוגיה קלינית, באוניברסיטת בר אילן ועובד בשיתוף פעולה בתחום הכשרת סטודנטים בהתנסותם התיאורטית והמעשית במוסדנו.  
© 2022 כל הזכויות שמורות לאברבנאל - המרכז לבריאות הנפש
בניית אתרים ושיווק באינטרנט