יחידות המרכז

השירות הפסיכולוגי

 

מנהל השרות - ד"ר שמוליק פגירסקי 
סגן מנהל השרות: יאיר כפיר 

טל ופקס :03-5552608
מייל:shmuel.pagirsky@ABR.HEALTH.GOV.IL

המרכז המאוחד לבריאות הנפש אברבנאל עובד בצוות רב מקצועי. הטיפול הפסיכולוגי הוא חלק מראייה מערכתית שרואה בטיפול פסיכולוגי חלק אינטגרלי מטיפול כולל באדם במסגרות של בריאות הנפש. פסיכולוגים משולבים במחלקות בית החולים, במרפאת מבוגרים, במרפאת ילדים ובמרכז משפחות.
בית החולים מוכר ע"י משרד הבריאות לצורך התמחות קלינית והסמכה להדרכה, וכן במקום פרקטיקום לסטודנטים לפסיכולוגיה .

מתי פונים לפסיכולוג?
כשמוכנים לדבר.
כשאדם חש מצוקה, מתלבט לגבי מצבו בתחומי חיים שונים (עבודה, משפחה, ילדים, זוגיות, מימוש עצמי וכד'), כשאיננו שבע רצון מהתנהגותו, התמודדויותיו או מהישגיו - והוא מוכן להשקיע מאמץ ולנסות לשנות. זה הזמן לפנות.
לפעמים אדם אינו יכול לפנות בכוחות עצמו – ילדים זקוקים להורה או אח שיביא אותם, אנשים במצבים קשים זקוקים למישהו קרוב שיעזור להם להגיע.
טיפול פסיכולוגי יכול להתאים הן לאי נחת שאדם חש בחייו – גם כאשר הוא ממשיך לתפקד ולכאורה הכל בסדר – והן למצבים נפשיים ורגשיים קשים וקיצוניים .

לאן מגיעים?
ניתן לפנות למרפאות – מטלפנים וקובעים פגישת הכרות עם אנשי צוות מהמרפאה. לאחר שיחה והתייעצות מוצע טיפול מתאים.
אם אתה מאושפז – במחלקות עובדים פסיכולוגים, המטפלים ומאבחנים הן באופן אישי והן באופן קבוצתי או משפחתי.

עבודת הפסיכולוג כוללת גם את ההתערבויות הר"מ:
• אבחון פסיכולוגי: האבחון מושתת על ראיון הפונה וסביבתו הקרובה ומערכת של מבחנים פסיכולוגיים המסייעת להערכה מעמיקה של הדינמיקה האישיותית, כוחותיו וקשייו של הפונה. האבחון מסייע בקביעת אבחנה ובהמשך בקביעת תוכנית טיפולית המותאמת לצרכיו.
• טיפול פסיכולוגי פרטני: שיחות אישיות קבועות המכוונות להגברת ההבנה העצמית כדי להניע שינוי בחווייתו ובהתנהגותו של הפונה. הטיפול הוא ממוקד או ממושך בהתאם לצורך.
• טיפול קבוצתי: עבודה קבוצתית המכוונת למטרות שונות – קידום יכולות בינאישיות, יכולת תקשורת, קשיים משפחתיים, תמיכה הדדית ועוד.
• התערבות משפחתית: לדינמיקה משפחתית יש השפעה רבה על מצבו הנפשי של האדם, ועל כן נעשית לעיתים עבודה טיפולית עם המשפחה כולה.
• ניהול טיפול (Case Management ): ריכוז ואינטגרציה של כל ההיבטים של הטיפול באדם. נעשה בדרך כלל במסגרת המחלקות.
• הדרכה והוראה לצוותים ולמטפלים מסקטורים אחרים על תיאוריות פסיכולוגיות ודרכי יישומן בעבודה הטיפולית.
• הכשרה מקצועית של פסיכולוגים – פסיכולוגים בכירים מגבים ומלווים באופן שוטף את עבודתם של סטודנטים, פרקטיקנטים ומתמחים לפסיכולוגיה, וזאת בתיאום עם מוסדות ההשכלה הגבוהה בהתאם לדרישות משרד הבריאות.
פעילות הפסיכולוג הקליני במוסד כוללת פסיכותרפיה אינדיבידואלית, קבוצתית ומשפחתית, במיגון שיטות (דינמי, משפחתי, קוגניטיבי – התנהגותי, קצר מועד, היפנוזה, טיפול בארגז חול, טיפול במשחק ועוד...).
כמו כן , עוסק הפסיכולוג במסגרות השונות באבחון והערכה בכלים הפסיכו דיאגנוסטיים המקובלים.
השקעות רבות ומיוחדות ניתנת למחלקת הילדים, שהינה מחלקה ארצית ועל כן צוות הפסיכולוגים הינו גדול יותר ובעל מיומנות רבה לטיפול בילדים.
השירות הפסיכולוגי בביה"ח מעניק הדרכות מקצועיות בתחום לצוות הטיפולי הרב מקצועי (רופאים, עו"ס, אחיות , מטפלים באומנות ועוד) ומלווים סטודנטים לפסיכולוגיה המגיעים כמתנדבים.
לשירות הפסיכולוגי בביה"ח יצא מוניטין של מקום מבוקש להתמחות ועבודה ועל כן נדרשת תקופה ארוכה של המתנה לכניסה למערכת.
הפסיכולוגים במרכז מסייעים במתן ימי עיון והשתלמויות מקצועיות בנושאי אבחון וטיפול, מתוך מגמה לטפח את הרמה המקצועית של צוות המטפלים בכלל.
הפסיכולוג הקליני במוסד מקיים תפיסה טיפולית אינטגרטיבית הרואה לנגד עיניו שילוב פעולה בין המקצועות השונים שמטרתם מתן מענה אופטימלי לצרכי המטופל.
 

© 2022 כל הזכויות שמורות לאברבנאל - המרכז לבריאות הנפש
בניית אתרים ושיווק באינטרנט