יחידות המרכז

יחידה לתזונה

מנהלת יחידה לתזונה-ראיסה צ'רניאק

יצירת קשר: טל 03-5552895

מייל: raisa.chernyak@abr.health.gov.il

לתזונה השפעה מרובה על מצבו הבריאותי ואיכות חייו של כל אדם בכלל ושל נפגעי נפש בפרט ובאמצעותה ניתן להשפיע במידה רבה על הבריאות הפיזית והנפשית.
הטיפול התזונתי מהווה חלק מהותי מהטיפול הכולל במטופל במרכז לבריאות הנפש ע''ש אברבנאל
היחידה לתזונה היא חלק מצוות מקצועות הבריאות של מרכזנו  והיא עובדת לפי נהלים של משרד הבריאות. .
אחוז גבוה של מאושפזים במרכז לבריאות   הנפש בגילאים שונים סובלים בנוסף ממחלות גופניות הכוללות: השמנה, סוכרת וסיבוכיה ,בעיות בליעה , תת תזונה , הפרעות אכילה ,מחלות  אונקולוגיות וכו' כאשר להרגלי התזונה יש השפעה רבה על הופעתן.
טיפול תזונתי הולם מסייע לצמצום תופעות הלוואי הנגרמות מהתרופות הפסיכיאטריות ומההפרעה הנפשית עצמה, משפר את איכות חיי המטופל ואת תפקודו התקין. מתן טיפול תזונתי אישי יכול למנוע לעיתים התדרדרות במצבו התזונתי של המטופל ואף לסייע בשיפור מצבו.

תזונאית במרכז לבריאות הנפש אברבנאל  מקיימת מספר רב של פעילויות לקידום תזונת המטופלים:
1.תפריט מאוזן ומגוון למטופלים ולצוות - הרגלי תזונה נבונים מתחילים במינון נכון ומגוון רחב של המזון המוגש. יחידה לתזונה  פועלת לשיפור מתמיד של התפריט: העשרתו בסיבים תזונתיים, גיוון המרכיבים שבו, הפחתת הסוכר והמלח וכל זאת בשיתוף פעולה עם מערך המזון.
2..קידום בריאות – אוכלוסיית מטופלי בריאות הנפש נמצאים בסיכון מוגבר להתדרדרות תזונתית בשל אורח החיים המאופיין באכילה תכופה של מזון מוכן ומעובד, בגורמי סיכון נוספים כגון עישון, בהזנחת השיניים, במיעוט פעילות גופנית, בנטילת תרופות המשפיעות על תיאבון ובאשפוזים חוזרים. שירות התזונה אמון על קידום הבריאות באמצעות הדרכת קבוצות שבועיות והדרכות אישיות לאורח חיים בריא .
3..טיפול תזונתי תומך – טיפול הניתן למאושפזים במרכזנו  ולמטופלים המופנים לאשפוזי יום. הטיפול התזונתי מהווה מרכיב חשוב בטיפול הכולל במחלות מטבוליות, כגון סוכרת, ומצבים נפשיים שונים שגורמים להידרדרות תזונתית, כגון דכאון.   בשיתוף עם הצוות המקצועי התזונאית מאתרת את המטופלים בעלי סיכון תזונתי, מבצעת הערכה ובונה תכנית התערבות תזונתית ומעקב בהתאם למצבו הבריאותי של כל מטופל.

מטרת הטיפול הנה לשפר את מצבו הפיזי של המטופל בזמן האשפוז, באמצעות התאמת תפריט אישי ומתן ידע וכלים ליישום הרגלי אכילה גם לאחר האשפוז.

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

© 2022 כל הזכויות שמורות לאברבנאל - המרכז לבריאות הנפש
בניית אתרים ושיווק באינטרנט